Срби из региона разговарали са председником Србије Борисом Тадићем. Србија ће и даље помагати сународницима у окружењу.
Наша земља ће учинити све да помогне својим сународницима у окружењу и да истовремено унапређује односе са суседима, поручио је у петак председник Борис Тадић, након што је у Београду разговарао са представницима Срба из региона.
Он је истакао да је Србија свесна своје одговорности у очувању националног идентитета и поновио да Срби треба да буду лојални грађани држава у којима живе. Представници Срба из региона изразили су пуно разумевање и подршку напорима које Србија чини да се ситуација на Косову реши кроз дијалог и мирним путем.
Састанку су, присуствовали председник РС Милорад Додик, члан Председништва БиХ Небојша Радмановић, председавајући Већа министара БиХ Никола Шпирић, лидер хрватске СДСС Милорад Пуповац, а из Црне Горе председници СНП Срђан Милић и Нове Андрија Мандић, као и водеће личности политичких, културних и невладиних организација Срба из Македоније, Словеније, Румуније и Мађарске.
Разговорима је претходила седница Савета за Србе из региона, којој је присуствовао српски државни врх – Славица Ђукић-Дејановић, министри Вук Јеремић, Жарко Обрадовић, Предраг Марковић, војвођански премијер Бојан Пајтић…
Представници Срба из региона поздравили су одлуке са седнице Савета, које се односе на смањење конзуларних такси код примања и отпуста у држављанство Србије. Они су као добар корак оценили пројекат Министарства просвете додељивања стипендија нашим сународницима из суседних земаља.
На састанку, иако позвани, нису се појавили црногорски министри Миодраг Радуновић и Тарзан Милошевић, као и бивша министарка Гордана Ђуровић. Српски премијер Мирко Цветковић поручио је у петак да позив није имао за циљ мешање у унутрашње ствари Црне Горе, већ јачање односа две државе.
Среле се опозиције две државе
О унапређењу положаја српског народа у Црној Гори, али и сарадњи две странке, у петак су разговарали и лидери СНС и Нове, Томислав Николић и Андрија Мандић.
Они су закључили да политичке организације српског народа изван Србије имају обавезу не само да сарађују са државом већ и да у њој проналазе партнере. У наредном периоду они ће радити на унапређењу односа двеју земаља, јер у то морају да се укључе не само они који су на власти већ и они из опозиције.
Састанку присуствовала елита Срба из региона
Састанку су, између осталих, присуствовали председник Републике Српске Милорад Додик, председник Српског народног вијећа у Републици Хрватској Милорад Пуповац и председник Социјалистичке народне партије у Црној Гори Срђан Милић.
Представници Срба из региона су поздравили одлуке са данашње седнице Савета Републике Србије за односе са Србима у региону, које се односе на смањење конзуларних такси код примања и отпуста у држављанство Србије, и као добар корак оценили пројекат Министарства просвете о додељивању стипендија Србима из суседних земаља.
Из Републике Српске на састанку су учествовали и члан Председништва БиХ Небојша Радмановић, председавајући Савета министара БиХ Никола Шпирић, министарка за економске односе и регионалну сарадњу Жељка Цвијановић и шеф кабинета председник РС Драшко Милиновић.
Од Срба из Хрватске поред Пуповца ту је био и председник Заједничког већа општина Вуковар Драган Црногорац.
Из Македоније су на састанку били председник Демократске партије Срба у Македонији и посланик у Собрању Македоније Иван Стоилковић, заменик министра културе у Влади Македоније Драган Недељковић. Милутин Станчић из Културно-информативног центра Спона и Богољуб Нинић из Српског културно-просветног и информативног центра Вук Караџић.
Од Срба из Словеније на састанку код Тадића су били председник Савеза српских друштава Словеније Драго Војводић и члан Српског културног центра Данило Киш у Љубљани Петар Дамјанић.
На састанку су били и председник Савеза Срба у Румунији Славомир Гвозденовић, члан Државног комитета за мањине Албаније Бледар Башановић и председник удружења српско-црногорске мањине у Албанији Морача-Розафа Павле Јакоја док је из Мађарске био председник Земаљске самоуправе Срба у Мађарској Љубомир Алексов.
____________________
Текст објављен на порталу „ИН4С“ , 23.12.2011.