Добро дошли на страницу која се односи на курс Теорија кодирања, на постдипломским студијама одсјека за Математику, Природно-математичког факултета у Подгорици!
Циљ курса је да се упознамо са елементима теорије кодирања. Посебна пажња се посвећује алгебарском, математичком апарату који се користи у теорији кодирања. Линеарни кодови, њихове конструкције и апликације су у ужем фокусу курса. Поред тога изучавамо и класу цикличних кодова, границе у теорији кодирања, …
Списак литературе и додатне материјале можете наћи овдје.
Прва књига у низу је основна литература, док су остале помоћне.
Испит је организован на следећи начин:
Поглавља из књиге ”Coding Theory – A First Course, San Ling, Chaoping Xing” дијелимо у следеће цјелине:
- Цјелина I: Поглавља 1, 2, 3, 4.
- Цјелина II: Поглавља 5 (закључно са секцијом 5.5), 6, 7.
- Цјелина III: Поглавља 8 и 9, закључно са 9.4.
Студенти читају цјелину по цјелину и раде макар половину задатака који се налазе на крају сваког поглавља. Кад процијене да су спремни, у непосредном договору можемо организовати мини-испит из одговарајуће цјелине који се обавља усмено. Задаци се пишу и раде у ЛаТеХ-у, а предају се у електронској форми непосредно пред усмено испитивање.
На усменом испиту се провјерава знање теорије и припремљених задатака.
У приложеним зип датотекама (Ћирилица, Латиница) се налази ЛаТеХ темплејт за писање задатака.
Максимална оцјена која се може постићи на прве двије цјелине је Ц, док је за оцјене А и Б неопходно прећи и трећу цјелину.
Током семестра ћемо имати неколико предавања у којима ћемо у скраћеном обиму пролазити кроз градиво. Термини ће се накнадно одредити у непосредном договору.